13 02 2013

Aamir Khan

Aamir Khan |  görsel 1

 

Bu yazı uzun süredir bekledi.Artık satırlara dökülüyor.Ama onun filmlerindeki duygu  yoğunluğunu aktarmam imkansız.
Aamir Khan ile tanışmam popülite sayesinde oldu.3 İdiots'u izledim ve bayıldım.Aynı zamanda ağladım ve güldüm.Sonra diğer filmlerini izlemeye başladım.Mükemmel diye bir şey yoktur sözünün aksinin ispatı onun filmleri.İnsanları o kadar iyi anlamış ve anlatmış ki belki bu nedenle bu kadar etkilendim filmlerinden.Hint film ve müziklerine olan önyargımı kırıp yerle bir etti.Onun filmlerindeki karakterle gülünce güldüm,gözlerinden yaşlar süzülünce hüzünlendim.Filmler ortalama üç saat sürüyor ve o süre içinde bütün mevsimleri yaşıyorsunuz.Hiç bitmesin istiyorsunuz.Ve izledikten sonra hayata bakış açınız değişiyor,yaşama sevinci doğuyor içinize.

Aamir Khan aynı zamanda yapımcı ve yönetmen.Şu sıralar Hindistan'da bir program yapıyor Satyhame Vajayethe adında.Hindistan'ın sorunları üzerinde duruyor.Ve gerçekten de bir şeyleri değiştiriyor.Gerçekten filmlerdeki gibi saf bir yüreğinin olduğunu gösteriyor.

Kısacası mutlaka filmlerini izlemelisiniz ve izlettirmelisiniz.

  • İzlediğim filmleriden kısaca bahsetmek isterim:

3 İdiots ve Dil Chahta Hai :Dostluktan bahsediyor.Dostluk ve engellere karşı koymadan...Hindistan ve aslında tüm dünyada ki sorunlara değiniyor.3 İdiots da eğitim sistemine çok haklı bir eleştiri yapılıyor.

Taare zameen par:Her çocuk özeldir..Yine eğitime yapılan eleştiriler var.

Fanaa:Romantik dram türünde bir film.Bizim Yeşilçam filmlerimizi anımsatıyor.Gözleri görmeyen bir kız ve aşık olduğu bir terörist.

Ghajini:Memento filminde büyük ölçüde'esinlenmişler'.Hafıza kaybı,dövmeler,notlar,fotoğraflar...Amelie filmindeki gözleri görmeyen birini metro istasyonuna olanları anlatarak götürmesi de bu filmde mevcut.Ancak Ghajini bundan ibaret değil.Aksiyon ağırlıklı ve müthiş gerçekten müthiş bir aşk hikayesi var.Yine kocaman bir gülümse ardından gözyaşları sizi bekliyor olacak.

Rang de basanti:Hindistan'ın özgürlük mücadelesi belgeselinde oynayan apolitik gençlerin bu belgesel ile ülkelerinin içinde bulunduğu durumun farkına varmalarının anlatıldığı yine müthiş bir film.Hükümetlere yönetilmiş ve bunu yansıtma cesaretini göstererekbüyük hayranlığımı kazanmış film.Yine gözyaşları...

İzlemenizi sevgiyle tavsiye ediyorum:)

Not:Diğer  adı Benjamin Button'dur;)

1456
0
0
Yorum Yaz