26 02 2012

TATLI FRANSIZ AUDREY

TATLI FRANSIZ AUDREY |  görsel 1

AUDREY TAUTOU

 

 

 

Oscar'ın arefesinde çok sevdiğim oyuncu Audrey Tautou 'u sizlere kısaca tanıtmak istedim...

Audrey Tautou şirin,tatlı,sevecen ve de çok güzel bir Fransız oyuncu.9 Ağustos 1978 de doğmuş iri gözlü yıldız Amélie  ile sevdim onu.Daha sonra aslında onun bir çok filmini izlediğimi farkettim.Dan Brown'un kitabından uyarlanan  Da Vinci Şifresi gibi...Bu film Audrey'in Hollywood'a ilk adım atışı oldu.                                                                                                

Amélie filmi herkese sinemayı sevdirecek nitelikte,masalsı bir film.Sıradan bir hayatı küçük süprizlerle,oyunlarla eğlenceli bir hayata çeviriyor Amélie .Filmin müzikleri de muhteşem.Yann Tiersen tarafından...Bir sahnede de Edith Piaf'ı duyuyoruz. Amelie herkesin izlemesi gereken,2 saatin hakkını veren,daha sonra herkese tavsiye edeceğiniz bir film.

Coco Chanel'den önce filmi dünyaca ünlü modacı Coco'nun hayatını anlatıyor.Aşkları,umutları,modayı barındırıyor.Bir de Audrey'imin muhteşem performansıyla güzel bir film sizi karşılıyor.

Zengin Avcısı filmi de ikinci izleyişte 'Aaaa bu Amelie!' deyip tekrar izlediğim film.O şirin kız bu sefer zengin avcısı olarak çıkıyor karşımıza ama yine de aşkı barındırıyor.

Kirli Tatlı Şeyler filminde de bir Türk'ü canlandırıyor Audrey.Şenay olarak  çıkıyor bu sefer.

Birbirinden farklı rollerin hakkını verdi Audrey.Ve onu çok sevdim.10 Ağustos 2011 de maalesef oyunculuğu bırakacağını açıkladı.Umarım bu fikri değişir.Çok daha güzel işler yapacağından eminim.Audrey'in sinemayı bırakma nedeni de tam ona göre,ve onu anlatıyor:   

"Kariyerime hiç de bağlı değilim. Bir sürü B planım var; denizci olmak, çizim yapmak, yeni şeyler öğrenmek istiyorum. Ama zamanım yok ki... Benim çok sıkıyor bu durum, bu yüzden yakında oyunculuğu bırakmayı planlıyorum. Ben böylesine büyük bir güce sahip olmak istemedim ki... Özgür olmayı yeğlerim. Dev bütçeli filmlerde yer almak beni yordu. Ben büyük dalgalarda sörf yapmak istemiyorum. Üstüme geldiklerini hissettiğimde, sörf tahtamı alıp, yüzerek sahile geri dönerim. Çünkü bana uymaz, hayatımı böyle yaşamak istemiyorum.'

Audrey'in diğer filmleri

Bir aradayız hepsi bu-2008

Kayıp nişanlı-2005

Seviyor sevmiyor-2003

İspanyol pansiyonu-2003

Rus bebekler-2004

La delicatesse-2012

...

 

 

 

 

 
 

 

587
0
0
Yorum Yaz